1. Milyen típusú gyógyszer a Revicet Akut és milyen betegségek esetén alkalmazható?
A Revicet Akut hatóanyaga a cetirizin-dihidroklorid.
A Revicet Akut egy allergia ellenes gyógyszer.
A Revicet Akut felnőttek valamint 6 éves és afeletti gyermekek alábbi tüneteinek kezelésére javasolt:
- szezonális és egész éven át tartó allergiás nátha orr- és szemtüneteinek enyhítésére,
- hosszantartó (krónikus) csalánkiütés (krónikus idiopátiás urtikária) enyhítésére.
2. Tudnivalók a Revicet Akut szedése előtt
Ne szedje a Revicet Akutot
- ha allergiás a cetirizinre, vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére;
- ha súlyos vesebetegsége van (10 ml/perc alatti kreatinin-klírensz értékkel járó, súlyos
veseelégtelenség).
Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Revicet Akut szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
A Revicet Akut fokozott elővigyázatossággal szedhető
- ha hosszú távon alkalmazzuk. Szedésekor szájszárazság alakulhat ki, mely gyakorta a fogak szuvasodását okozhatja, ezért alaposan kell fogat mosni;
- ha vese-, illetve májműködési zavarban szenved. Ha Ön veseelégtelenségben szenved, kérje ki kezelőorvosa tanácsát; amennyiben szükséges, alacsonyabb adagot fog kapni. Az új dózist kezelőorvosa határozza meg;
- ha Ön epilepsziában szenved vagy görcsrohamok kialakulásának kockázata áll fenn Önnél, kérje ki kezelőorvosa tanácsát.
Alkohol (egy pohár bornak megfelelő, 0,5 ezrelékes véralkoholszintnek megfelelő mennyiségben) és a szokásos dózisokban alkalmazott cetirizin között nem észleltek olyan kölcsönhatásokat, amelyek képesek észrevehető hatást kifejteni. Mindazonáltal - mint valamennyi antihisztamin esetében - ajánlatos az egyidejű alkoholfogyasztás kerülése.
Egyéb gyógyszerek és a Revicet Akut
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.
A cetirizin tulajdonságainak köszönhetően nem várhatók kölcsönhatások más gyógyszerekkel.
A Revicet Akut egyidejű bevétele bizonyos étellel, itallal és alkohollal
Az étkezés nem befolyásolja észrevehetően a cetirizin felszívódását.
Alkohol (egy pohár bornak megfelelő, 0,5 ezrelékes véralkoholszintnek megfelelő mennyiségben) és a szokásos dózisokban alkalmazott cetirizin között nem észleltek olyan kölcsönhatásokat, amelyek képesek észrevehető hatást kifejteni. Mindazonáltal - mint valamennyi antihisztamin esetében - ajánlatos az egyidejű alkoholfogyasztás kerülése.
Terhesség, szoptatás és termékenység
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Mint minden más gyógyszer, a Revicet Akut alkalmazása is kerülendő terhességben. A szer véletlenszerű alkalmazása terhes nő esetében valószínűleg nem gyakorol semmilyen káros hatást a magzatra. Mindazonáltal a gyógyszer alkalmazását abba kell hagyni.
Ne alkalmazza a Revicet Akutot szoptatás ideje alatt, mivel a cetirizin bejut az anyatejbe.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Klinikai vizsgálatok nem bizonyították, hogy a Revicet Akut 10 mg préselt szopogató tabletta ajánlott dózisban történő alkalmazása után csökkenne a figyelem, az éberség és a vezetési képességek.
Ha gépjárművet kíván vezetni, baleseti veszéllyel járó tevékenységet szándékozik végezni vagy gépeket szeretne kezelni, az ajánlott dózist ne lépje túl! Pontosan meg kell figyelnie, hogy hogyan reagál a gyógyszerre.
Ha Ön arra érzékeny beteg, az alkohol vagy más központi idegrendszeri gátló hatású szer egyidejű alkalmazása tovább csökkentheti figyelmét és reakciókészségét.
3. Hogyan kell szedni a Revicet Akutot?
A Revicet Akutot mindig a kezelőorvos vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
A készítmény ajánlott adagja:
Felnőttek és 12 éves kor feletti serdülők:
1 db szopogató tabletta (10 mg) naponta egyszer.
6 és 12 éves kor közötti gyermekek:
1 db szopogató tabletta (10 mg) naponta egyszer, vagy fél szopogató tabletta (5 mg) naponta kétszer (reggel és este).
Vese-, illetve májműködési zavarban szenvedő betegek:
Kérdezze meg kezelőorvosát mielőtt elkezdené szedni a Revicet Akutot. Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek ajánlott dózisa fél szopogató tabletta (5 mg) naponta egyszer.
Az alkalmazás módja: A Revicet Akutot nem egészben folyadékkal kell lenyelni, hanem a nyelvre helyezve elszopogatni. Lenyelés előtt gyorsan szétesik és oldódik a szopogató tabletta.
Ha a gyógyszerszedés alatt álmosságot érez, a szopogató tablettát este, lefekvés előtt ajánlott bevenni.
A kezelés időtartama függ az Ön panaszainak típusától, fennállásának időtartamától és lefolyásától, és azt kezelőorvosa határozza meg.
Ha az előírtnál több Revicet Akutot vett be
Keresse fel kezelőorvosát, ha úgy gondolja, hogy az előírtnál több Revicet Akutot vett be.
Kezelőorvosa ezután dönteni fog arról, szükség van-e egyáltalán, és ha igen, milyen kezelésre.
Túladagolás esetén az alábbi mellékhatások léphetnek fel fokozott mértékben. A megfigyelt nemkívánatos hatások az alábbiak voltak: zavartság, hasmenés, szédülés, fáradtság, fejfájás, rossz közérzet, pupillatágulat, viszketés, nyugtalanság, nyugtató hatás, aluszékonyság, kábultság, kórosan gyors szívverés, remegés és vizeletfelhalmozódás.
Ha elfelejtette bevenni a Revicet Akutot
Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.
Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
4. Lehetséges mellékhatások
Mint minden gyógyszer, így a Revicet Akut is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Az alábbi mellékhatásokat jelentették a forgalomba hozatalt követő tapasztalatok alapján. Az előfordulási gyakoriságok meghatározása a következő: gyakori: 100 beteg közül több mint 1, de 10 közül legfeljebb 1, nem gyakori: 1000 közül több mint 1, de 100 közül legfeljebb 1, ritka: 10 000 közül több mint 1, de 1000 közül legfeljebb 1, nagyon ritka: 10 000 közül kevesebb, mint 1.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: trombocitopénia (a vérlemezkék számának alacsony értéke)
A test egészét érintő zavarok:
Gyakori: fáradtság
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Ritka: tahikardia (túlságosan gyors szívverés)
Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nagyon ritka: alkalmazkodóképesség zavara, homályos látás, a szemek akaratlan
körkörös mozgása (okulogíria)
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: szájszárazság, hányinger, hasmenés
Nem gyakori: hasi fájdalom
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nem gyakori: rendkívül nagymértékű fáradtság (aszténia), rossz közérzet
Ritka: vizenyő (ödéma)
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: allergiás reakciók, némely esetben súlyos (igen ritka)
Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
Ritka: kóros májműködés
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
Ritka: testsúlynövekedés
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: szédülés, fejfájás
Nem gyakori: kóros bőrérzékelés (paresztézia)
Ritka: görcsök, mozgászavarok
Nagyon ritka: ájulás, remegés, ízérzékelési zavar
Pszichiátriai kórképek:
Gyakori: aluszékonyság
Nem gyakori: nyugtalanság
Ritka: agresszivitás, zavartság, depresszió, hallucináció, álmatlanság
Nagyon ritka: tik
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: kóros vizeletürítés
Légzőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: torokgyulladás, nátha
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: viszketés, bőrkiütés
Ritka: csalánkiütés
Nagyon ritka: duzzadás, fix gyógyszerkiütés
A túlérzékenységi reakció első jelére hagyja abba a Revicet Akut 10 mg préselt szopogató tabletta alkalmazását!
Ezután kezelőorvosa megállapítja majd a tünetek súlyosságát, és dönt arról, milyen további intézkedések szükségesek.
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik.
5. Hogyan kell a Revicet Akutot tárolni?
Legfeljebb 25 °C-on, az eredeti csomagolásban tárolandó.
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
A dobozon / buborékcsomagoláson feltüntetett lejárati idő (Felhasználható: / Felh.:) után ne szedje a Revicet Akutot. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz a Revicet Akut
- A készítmény hatóanyaga: 10 mg cetirizin-dihidroklorid préselt szopogató tablettánként.
- Egyéb összetevők: betadex (E459), povidon K-25, nátrium-ciklamát (E952), cellulózpor (E460), nátrium-dihidrogén-citrát (E331), mikrokristályos cellulóz (E460), alma aroma 290107, magnézium-sztearát (E470B).
Milyen a Revicet Akut külleme és mit tartalmaz a csomagolás
Küllem: Fehér, kerek, almaillatú préselt szopogató tabletta, mindkét oldalán felezőbemetszéssel. A tabletta két egyenlő adagra osztható.
Csomagolás: 10 db préselt szopogató tabletta buborékcsomagolásban és dobozban betegtájékoztatóval.

Forrás: Betegtájékoztató

Módosítás: (2013. január 19. szombat, 19:52)

 

1. Milyen típusú gyógyszer a Revicet és milyen betegségek esetén alkalmazható?
A Revicet hatóanyaga a cetirizin-dihidroklorid.
A Revicet egy allergia ellenes gyógyszer.
A Revicet felnőttek, valamint 6 éves és afeletti gyermekek alábbi tüneteinek kezelésére javasolt:
- szezonális és egész éven át tartó allergiás nátha orr- és szemtüneteinek enyhítésére,
- hosszantartó (krónikus) csalánkiütés (krónikus idiopátiás urtikária) enyhítésére.
2. Tudnivalók a Revicet szedése előtt
Ne szedje a Revicetet
- ha allergiás a cetirizinre, vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére,
- ha súlyos vesebetegsége van (10 ml/perc alatti kreatinin-klírensz értékkel járó, súlyos
veseelégtelenség).
Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Revicet szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
A Revicet fokozott elővigyázatossággal szedhető
- ha hosszú távon alkalmazzuk. Szedésekor szájszárazság alakulhat ki, mely gyakorta a fogak szuvasodását okozhatja, ezért alaposan kell fogat mosni;
- ha vese-, illetve májműködési zavarban szenved. Ha Ön veseelégtelenségben szenved, kérje ki kezelőorvosa tanácsát; amennyiben szükséges, alacsonyabb adagot fog kapni. Az új dózist kezelőorvosa határozza meg;
- ha Ön epilepsziában szenved vagy görcsrohamok kialakulásának kockázata áll fenn Önnél, kérje ki kezelőorvosa tanácsát.
Alkohol (egy pohár bornak megfelelő, 0,5 ezrelékes véralkoholszintnek megfelelő mennyiségben) és a szokásos dózisokban alkalmazott cetirizin között nem észleltek olyan kölcsönhatásokat, amelyek képesek észrevehető hatást kifejteni. Mindazonáltal - mint valamennyi antihisztamin esetében - ajánlatos az egyidejű alkoholfogyasztás kerülése.
Egyéb gyógyszerek és a Revicet
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.
A cetirizin tulajdonságainak köszönhetően nem várhatók kölcsönhatások más gyógyszerekkel.
A Revicet egyidejű bevétele étellel, itallal és alkohollal
Az étkezés nem befolyásolja észrevehetően a cetirizin felszívódását.
Alkohol (egy pohár bornak megfelelő, 0,5 ezrelékes véralkoholszintnek megfelelő mennyiségben) és a szokásos dózisokban alkalmazott cetirizin között nem észleltek olyan kölcsönhatásokat, amelyek képesek észrevehető hatást kifejteni. Mindazonáltal - mint valamennyi antihisztamin esetében - ajánlatos az egyidejű alkoholfogyasztás kerülése.
Terhesség, szoptatás és termékenység
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Mint minden más gyógyszer, a Revicet alkalmazása is kerülendő terhességben. A szer véletlenszerű alkalmazása terhes nő esetében valószínűleg nem gyakorol semmilyen káros hatást a magzatra. Mindazonáltal a gyógyszer alkalmazását abba kell hagyni.
Ne alkalmazza a Revicetet szoptatás ideje alatt, mivel a cetirizin bejut az anyatejbe.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Klinikai vizsgálatok nem bizonyították, hogy a Revicet ajánlott dózisban történő alkalmazása után csökkenne a figyelem, az éberség és a vezetési képességek.
Ha gépjárművet kíván vezetni, baleseti veszéllyel járó tevékenységet szándékozik végezni vagy gépeket szeretne kezelni, az ajánlott dózist ne lépje túl! Pontosan meg kell figyelnie, hogy hogyan reagál a gyógyszerre.
Ha Ön arra érzékeny beteg, az alkohol vagy más központi idegrendszeri gátló hatású szer egyidejű alkalmazása tovább csökkentheti figyelmét és reakciókészségét.
3. Hogyan kell szedni a Revicetet?
A Revicetet mindig a kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
A készítmény ajánlott adagja:
Felnőttek és 12 éves kor feletti serdülők:
1 db szopogató tabletta (10 mg) naponta egyszer.
6 és 12 éves kor közötti gyermekek:
1 db szopogató tabletta (10 mg) naponta egyszer, vagy fél szopogató tabletta (5 mg) naponta kétszer (reggel és este).
Vese-, illetve májműködési zavarban szenvedő betegek:
Kérdezze meg kezelőorvosát mielőtt elkezdené szedni a Revicetet. Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek ajánlott dózisa fél szopogató tabletta (5 mg) naponta egyszer.
Az alkalmazás módja: A Revicetet nem egészben folyadékkal kell lenyelni, hanem a nyelvre helyezve elszopogatni. Lenyelés előtt gyorsan szétesik és oldódik a szopogató tabletta.
Ha a gyógyszerszedés alatt álmosságot érez, a szopogató tablettát este lefekvés előtt ajánlott bevenni.
A kezelés időtartama függ az Ön panaszainak típusától, fennállásának időtartamától és lefolyásától, és azt kezelőorvosa határozza meg.
Ha az előírtnál több Revicetet vett be
Keresse fel kezelőorvosát, ha úgy gondolja, hogy az előírtnál több Revicetet vett be.
Kezelőorvosa ezután dönteni fog arról, szükség van-e egyáltalán, és ha igen, milyen kezelésre.
Túladagolás esetén az alábbi mellékhatások léphetnek fel fokozott mértékben. A megfigyelt nemkívánatos hatások az alábbiak voltak: zavartság, hasmenés, szédülés, fáradtság, fejfájás, rossz közérzet, pupillatágulat, viszketés, nyugtalanság, nyugtató hatás, aluszékonyság, kábultság, kórosan gyors szívverés, remegés és vizeletfelhalmozódás.
Ha elfelejtette bevenni a Revicetet
Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.
Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
4. Lehetséges mellékhatások
Mint minden gyógyszer, így a Revicet is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Az alábbi mellékhatásokat jelentették a forgalomba hozatalt követő tapasztalatok alapján. Az előfordulási gyakoriságok meghatározása a következő: gyakori: 100 beteg közül több mint 1, de 10 közül legfeljebb 1, nem gyakori: 1000 közül több mint 1, de 100 közül legfeljebb 1, ritka: 10 000 közül több mint 1, de 1000 közül legfeljebb 1, nagyon ritka: 10 000 közül kevesebb, mint 1.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: trombocitopénia (a vérlemezkék számának alacsony értéke)
A test egészét érintő zavarok:
Gyakori: fáradtság
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Ritka: tahikardia (túlságosan gyors szívverés)
Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nagyon ritka: alkalmazkodóképesség zavara, homályos látás, a szemek akaratlan
körkörös mozgása (okulogíria)
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: szájszárazság, hányinger, hasmenés
Nem gyakori: hasi fájdalom
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nem gyakori: rendkívül nagymértékű fáradtság (aszténia), rossz közérzet
Ritka: vizenyő (ödéma)
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: allergiás reakciók, némely esetben súlyos (igen ritka)
Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
Ritka: kóros májműködés
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
Ritka: testsúlynövekedés
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: szédülés, fejfájás
Nem gyakori: kóros bőrérzékelés (paresztézia)
Ritka: görcsök, mozgászavarok
Nagyon ritka: ájulás, remegés, ízérzékelési zavar
Pszichiátriai kórképek:
Gyakori: aluszékonyság
Nem gyakori: nyugtalanság
Ritka: agresszivitás, zavartság, depresszió, hallucináció, álmatlanság
Nagyon ritka: tik
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: kóros vizeletürítés
Légzőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: torokgyulladás, nátha
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: viszketés, bőrkiütés
Ritka: csalánkiütés
Nagyon ritka: duzzadás, fix gyógyszerkiütés
A túlérzékenységi reakció első jelére hagyja abba a Revicet 10 mg préselt szopogató tabletta alkalmazását!
Ezután kezelőorvosa megállapítja majd a tünetek súlyosságát, és dönt arról, milyen további intézkedések szükségesek.
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik.
5. Hogyan kell a Revicetet tárolni?
Legfeljebb 25 °C-on, az eredeti csomagolásban tárolandó.
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
A dobozon / buborékcsomagoláson feltüntetett lejárati idő (Felhasználható: / Felh.:) után ne szedje a Revicetet. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz a Revicet
- A készítmény hatóanyaga: 10 mg cetirizin-dihidroklorid préselt szopogató tablettánként.
- Egyéb összetevők: betadex (E459), povidon K-25, nátrium-ciklamát (E952), cellulózpor (E460), nátrium-dihidrogén-citrát (E331), mikrokristályos cellulóz (E460), alma aroma 290107, magnézium-sztearát (E470B).
Milyen a Revicet külleme és mit tartalmaz a csomagolás
Küllem: Fehér, kerek, almaillatú préselt szopogató tabletta, mindkét oldalán felezőbemetszéssel. A tabletta két egyenlő adagra osztható.
Csomagolás: 20 vagy 30 vagy 60 vagy 90 db préselt szopogató tabletta buborékcsomagolásban (2 vagy 3 vagy 6 vagy 9 db buborékcsomagolás x 10 db tabletta) dobozban betegtájékoztatóval.

Forrás: Betegtájékoztató

Módosítás: (2013. január 19. szombat, 19:52)

 

1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A PARLAZIN 10 MG/ML CSEPPEK ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?
A Parlazin hatóanyaga a cetirizin-dihidroklorid.
A Parlazin egy allergia elleni gyógyszer.
A Parlazin felnőttek, valamint 2 éves és 2 év feletti életkorú gyermekek alábbi tüneteinek kezelésére javasolt:
- szezonális és egész éven át tartó allergiás nátha orr- és szemtüneteinek enyhítésére;
- krónikus csalánkiütés (krónikus idiopátiás urtikária) enyhítésére.
2. TUDNIVALÓK A PARLAZIN 10 MG/ML CSEPPEK ALKALMAZÁSA ELŐTT
Ne alkalmazza a Parlazin 10 mg/ml cseppeket
- ha allergiás (túlérzékeny) a cetirizinre, hidroxizinre vagy piperazin-származékokra (más gyógyszerek igen hasonló hatóanyagaira) vagy a Parlazin 10 mg/ml cseppek egyéb összetevőjére;
- ha nagyon súlyos vesebetegsége van (10 ml/perc alatti kreatinin-klírensz értékkel járó súlyos veseelégtelenség).
A Parlazin 10 mg/ml cseppek fokozott elővigyázatossággal alkalmazható
- ha Ön vesebetegségben szenved, kérje ki kezelőorvosa tanácsát; amennyiben szükséges, alacsonyabb dózist fog kapni. A dózist kezelőorvosa határozza meg.
- ha Ön epilepsziában szenved, vagy görcsrohamok kialakulásának kockázata áll fenn Önnél, kérje ki kezelőorvosa tanácsát.
- Allergológiai bőrtesztek elvégzése előtt legalább 3 nappal abba kell hagyni a készítmény alkalmazását (más antihisztaminhoz hasonlóan) a tévesen negatív eredmény elkerülése végett.
A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.
A cetirizin tulajdonságainak köszönhetően nem várhatók kölcsönhatások más gyógyszerekkel.
A Parlazin 10 mg/ml cseppek egyidejű bevétele bizonyos ételekkel vagy italokkal
Az étkezés nem befolyásolja észrevehetően a cetirizin felszívódását.
Alkohol (egy pohár bornak megfelelő, 0,5-es véralkoholszintnek megfelelő mennyiségben) és a szokásos dózisokban alkalmazott cetirizin között nem észleltek olyan kölcsönhatásokat, amelyek képesek észrevehető hatást kifejteni. Mindazonáltal - mint valamennyi antihisztamin esetében -, ajánlatos az egyidejű alkoholfogyasztás kerülése.
Terhesség és szoptatás
Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével!
Mint minden más gyógyszer, a Parlazin alkalmazása is kerülendő terhességben. A szer véletlenszerű alkalmazása terhes nő esetében valószínűleg nem gyakorol semmilyen káros hatást a magzatra. Mindazonáltal a gyógyszer alkalmazását abba kell hagyni.
Ne alkalmazza a Parlazint szoptatás ideje alatt, mivel a cetirizin bejut az anyatejbe.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Klinikai vizsgálatok nem bizonyították, hogy a cetirizin ajánlott dózisban történő alkalmazása után csökkenne a figyelem, az éberség és a vezetési képességek.
Ha gépjárművet kíván vezetni, baleseti veszéllyel járó tevékenységet szándékozik végezni vagy gépeket szeretne kezelni, az ajánlott dózist ne lépje túl! Pontosan meg kell figyelnie, hogy hogyan reagál a gyógyszerre.
Ha Ön arra érzékeny beteg, az alkohol vagy más, központi idegrendszeri gátló hatású szer egyidejű alkalmazása tovább csökkentheti figyelmét és reakciókészségét.
Fontos információk a Parlazin 10 mg/ml cseppek egyes összetevőiről
A Parlazin 10 mg/ml cseppek készítmény parahidroxibenzoátot tartalmaz segédanyagként, mely esetleg későbbiekben jelentkező allergiás reakciókat okozhat.
3. HOGYAN KELL ALKALMAZNI A PARLAZIN 10 MG/ML CSEPPEKET?
A Parlazint mindig az orvos által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
Hogyan és mikor alkalmazza a Parlazint?
Kövesse ezeket az előírásokat, hacsak kezelőorvosa nem adott Önnek ettől eltérő utasítást arról, hogyan alkalmazza a Parlazint.
Kérjük, kövesse ezeket az utasításokat, különben a Parlazin hatása esetleg nem lesz teljes.
Felnőttek és 12 éves kor feletti serdülők:
10 mg - 20 csepp - naponta egyszer.
Alkalmazása gyermekeknél
6 és 12 éves kor közötti gyermekek:
5 mg - 10 csepp - naponta kétszer.
2 és 6 éves kor közötti gyermekek:
2,5 mg - 5 csepp - naponta kétszer.
Közepesen súlyos vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek:
Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek ajánlott dózisa naponta egyszer 5 mg (10 csepp).
Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek ajánlott dózisa kétnaponta egyszer 5 mg (10 csepp).
Ha úgy érzi, hogy a Parlazin hatása túl gyenge vagy túlságosan erős, kérjük, forduljon kezelőorvosához.
A kezelés időtartama:
A kezelés időtartama függ az Ön panaszainak típusától, fennállásának időtartamától és lefolyásától, és azt kezelőorvosa határozza meg.
Ha az előírtnál több Parlazin 10 mg/ml cseppet vett be
Keresse fel kezelőorvosát, ha úgy gondolja, hogy az előírtnál több Parlazint vett be.
Kezelőorvosa ezután dönteni fog arról, szükség van-e egyáltalán, és ha igen, milyen kezelésre.
Túladagolás esetén az alábbi mellékhatások léphetnek fel fokozott mértékben. A megfigyelt nemkívánatos hatások az alábbiak voltak: zavartság, hasmenés, szédülés, fáradtság, fejfájás, rossz közérzet, pupillatágulat, viszketés, nyugtalanság, nyugtató hatás, aluszékonyság, kábultság, kórosan gyors szívverés, remegés és vizeletretenció (akaratlagos vizeletürítés képességének hiánya).
Ha elfelejtette bevenni a Parlazin 10 mg/ml cseppeket
Igyekezzen bevenni mielőbb a kimaradt adagot. Ha már a következő adag bevétele esedékes, ne vegyen be dupla adagot, mert ezzel már nem pótolja a kiesett mennyiséget, viszont a túladagolás veszélyének teszi ki magát.
Ha idő előtt abbahagyja a Parlazin 10 mg/ml cseppek alkalmazását
A továbbiakban szükséges terápiát haladéktalanul beszélje meg kezelőorvosával!
Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden gyógyszer, így a Parlazin 10 mg/ml cseppek is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Az alább felsorolt lehetséges mellékhatások gyakoriságának meghatározása a következő:
- nagyon gyakori (10 beteg közül több mint egyet érint)
- gyakori (100 beteg közül 1-10 beteget érint)
- nem gyakori (1000 beteg közül 1-10 beteget érint)
- ritka (10 000 beteg közül 1-10 beteget érint)
- nagyon ritka (10 000 beteg közül kevesebb mint egyet érint)
- nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
- Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
nagyon ritka: trombocitopénia (a vérlemezkék számának alacsony értéke)
- Immunrendszeri betegségek és tünetek:
ritka: allergiás reakciók, némely esetben súlyos (igen ritka)
- Pszichiátriai kórképek:
gyakori: aluszékonyság
nem gyakori: nyugtalanság
ritka: agresszivitás, zavartság, depresszió, hallucináció, álmatlanság
nagyon ritka: tik (ismétlődő, kóros, hirtelen izomműködés)
- Idegrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: szédülés, fejfájás
nem gyakori: paresztézia (kóros bőrérzékelés)
ritka: görcsök, mozgászavarok
nagyon ritka: ájulás, remegés, ízérzékelési zavar
- Szembetegségek és szemészeti tünetek:
nagyon ritka: alkalmazkodóképesség zavara, homályos látás, okulogíria (a szemek akaratlan körkörös mozgása)
- Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
ritka: tahikardia (túlságosan gyors szívverés)
- Légzőrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: torokgyulladás, nátha
- Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: szájszárazság, hányinger, hasmenés
nem gyakori: hasi fájdalom
- Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
ritka: kóros májműködés
- A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
nem gyakori: viszketés, bőrkiütés
ritka: csalánkiütés
nagyon ritka: duzzadás, fix gyógyszerkiütés
- Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
nagyon ritka: kóros vizeletürítés
- Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
nem gyakori: aszténia (rendkívül nagy mértékű fáradtság), rossz közérzet
ritka: ödéma (vizenyő)
- A test egészét érintő zavarok:
gyakori: fáradtság
- Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
ritka: testsúlynövekedés
Ha a fenti mellékhatások valamelyikét észleli, kérjük, értesítse kezelőorvosát.
Túlérzékenységi reakció első jelére hagyja abba a Parlazin alkalmazását!
Ezután kezelőorvosa megállapítja majd a tünetek súlyosságát, és dönt arról, milyen további intézkedések szükségesek.
Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.
5. HOGYAN KELL A PARLAZIN 10 MG/ML CSEPPEKET TÁROLNI?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében, az eredeti csomagolásban tárolandó.
A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne alkalmazza a Parlazin 10 mg/ml cseppeket. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Ne szedje a Parlazin 10 mg/ml cseppeket, ha a bomlás látható jeleit észleli.
A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy a szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg! Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mit tartalmaz a Parlazin 10 mg/ml cseppek
- A készítmény hatóanyaga: 10 mg cetirizin-dihidroklorid (megfelel 8,42 mg cetirizinnek) milliliterenként.
- Egyéb összetevők, segédanyagok: propil-parahidroxibenzoát, tömény ecetsav, metil-parahidroxibenzoát, nátrium-acetát, szacharin-nátrium, glicerin (85%), propilénglikol, tisztított víz.
Milyen a készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás
Tiszta, színtelen, szagtalan, édes, vizes oldat.
Kb. 20 ml oldat fehér PP műanyag garanciazáras, csavaros kupakkal és színtelen PE műanyag cseppentőbetéttel lezárt barna üvegbe töltve. 1x20 ml oldat üvegben és dobozban betegtájékoztatóval.

Forrás: Betegtájékoztató

Módosítás: (2013. január 19. szombat, 19:52)

 

 

1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A PARLAZIN 10 MG FILMTABLETTA ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?
A Parlazin hatóanyaga a cetirizin-dihidroklorid.
A Parlazin egy allergia elleni gyógyszer.
A Parlazin felnőttek, valamint 6 éves és 6 év feletti életkorú gyermekek alábbi tüneteinek kezelésére javasolt:
- szezonális és egész éven át tartó allergiás nátha orr- és szemtüneteinek enyhítésére,
- krónikus csalánkiütés (krónikus idiopátiás urtikária) enyhítésére.
2. TUDNIVALÓK A PARLAZIN 10 MG FILMTABLETTA ALKALMAZÁSA ELŐTT
Ne alkalmazza a Parlazin 10 mg filmtablettát
- ha allergiás (túlérzékeny) a cetirizinre, hidroxizinre vagy piperazin-származékokra (más gyógyszerek igen hasonló hatóanyagaira) vagy a Parlazin 10 mg filmtabletta egyéb összetevőjére;
- ha nagyon súlyos vesebetegsége van (10 ml/perc alatti kreatinin-klírensz értékkel járó súlyos veseelégtelenség);
- ritkán előforduló örökletes anyagcsere-betegségben (galaktóz-intolerancia, Lapp-laktázhiány, vagy glükóz-galaktóz felszívódászavar) a készítmény laktóz-tartalma.
A Parlazin 10 mg filmtabletta fokozott elővigyázatossággal alkalmazható
- ha Ön veseelégtelenségben szenved, kérje ki kezelőorvosa tanácsát; amennyiben szükséges, alacsonyabb adagot fog kapni. A dózist kezelőorvosa határozza meg.
- ha Ön epilepsziában szenved, vagy görcsrohamok kialakulásának kockázata áll fenn Önnél, kérje ki kezelőorvosa tanácsát.
- Allergológiai bőrtesztek elvégzése előtt legalább 3 nappal abba kell hagyni a készítmény alkalmazását (más antihisztaminhoz hasonlóan) a tévesen negatív eredmény elkerülése végett.
A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.
A cetirizin tulajdonságainak köszönhetően nem várhatók kölcsönhatások más gyógyszerekkel.
A Parlazin 10 mg filmtabletta egyidejű bevétele bizonyos ételekkel vagy italokkal
Az étkezés nem befolyásolja észrevehetően a cetirizin felszívódását.
Alkohol (egy pohár bornak megfelelő, 0,5-es véralkoholszintnek megfelelő mennyiségben) és a szokásos dózisokban alkalmazott cetirizin között nem észleltek olyan kölcsönhatásokat, amelyek képesek észrevehető hatást kifejteni. Mindazonáltal - mint valamennyi antihisztamin esetében -, ajánlatos az egyidejű alkoholfogyasztás kerülése.
Terhesség és szoptatás
Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével!
Mint minden más gyógyszer, a Parlazin alkalmazása is kerülendő terhességben. A szer véletlenszerű alkalmazása terhes nő esetében valószínűleg nem gyakorol semmilyen káros hatást a magzatra. Mindazonáltal a gyógyszer alkalmazását abba kell hagyni.
Ne alkalmazza a Parlazint szoptatás ideje alatt, mivel a cetirizin bejut az anyatejbe.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Klinikai vizsgálatok nem bizonyították, hogy a cetirizin ajánlott dózisban történő alkalmazása után csökkenne a figyelem, az éberség és a vezetési képességek.
Ha gépjárművet kíván vezetni, baleseti veszéllyel járó tevékenységet szándékozik végezni vagy gépeket szeretne kezelni, az ajánlott dózist ne lépje túl! Pontosan meg kell figyelnie, hogy hogyan reagál a gyógyszerre.
Ha Ön arra érzékeny beteg, az alkohol vagy más, központi idegrendszeri gátló hatású szer egyidejű alkalmazása tovább csökkentheti figyelmét és reakciókészségét.
Fontos információk a Parlazin 10 mg filmtabletta egyes összetevőiről
A Parlazin 10 mg filmtabletta készítmény laktózt tartalmaz. Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette önt, hogy ön vagy gyermeke bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.
3. HOGYAN KELL SZEDNI A PARLAZIN 10 MG FILMTABLETTÁT?
A Parlazint mindig az orvos által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
Hogyan és mikor alkalmazza a Parlazint?
Kövesse ezeket az előírásokat, hacsak kezelőorvosa nem adott Önnek ettől eltérő utasítást arról, hogyan alkalmazza a Parlazint.
Kérjük, kövesse ezeket az utasításokat, különben a Parlazin hatása esetleg nem lesz teljes.
A tablettákat egy pohár folyadékkal kell lenyelni.
Felnőttek és 12 éves kor feletti serdülők:
10 mg - 1 tabletta - naponta egyszer.
Alkalmazása gyermekeknél
6 és 12 éves kor közötti gyermekek:
5 mg - fél tabletta - naponta kétszer.
Közepesen súlyos vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek:
Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek ajánlott dózisa naponta egyszer 5 mg.
Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek ajánlott dózisa kétnaponta egyszer 5 mg.
Ha úgy érzi, hogy a Parlazin hatása túl gyenge vagy túlságosan erős, kérjük, forduljon kezelőorvosához.
A kezelés időtartama:
A kezelés időtartama függ az Ön panaszainak típusától, fennállásának időtartamától és lefolyásától, és azt kezelőorvosa határozza meg.
Ha az előírtnál több Parlazin 10 mg filmtablettát vett be
Keresse fel kezelőorvosát, ha úgy gondolja, hogy az előírtnál több Parlazint vett be.
Kezelőorvosa ezután dönteni fog arról, szükség van-e egyáltalán, és ha igen, milyen kezelésre.
Túladagolás esetén az alábbi mellékhatások léphetnek fel fokozott mértékben. A megfigyelt nemkívánatos hatások az alábbiak voltak: zavartság, hasmenés, szédülés, fáradtság, fejfájás, rossz közérzet, pupillatágulat, viszketés, nyugtalanság, nyugtató hatás, aluszékonyság, kábultság, kórosan gyors szívverés, remegés és vizeletretenció (akaratlagos vizeletürítés képességének hiánya).
Ha elfelejtette bevenni a Parlazin 10 mg filmtablettát
Igyekezzen bevenni mielőbb a kimaradt adagot. Ha már a következő adag bevétele esedékes, ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására, mert ezzel már nem pótolja a kiesett mennyiséget, viszont a túladagolás veszélyének teszi ki magát.
Ha idő előtt abbahagyja a Parlazin 10 mg filmtabletta szedését
A továbbiakban szükséges terápiát haladéktalanul beszélje meg kezelőorvosával!
Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden gyógyszer, így a Parlazin 10 mg filmtabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Az alább felsorolt lehetséges mellékhatások gyakoriságának meghatározása a következő:
- nagyon gyakori (10 beteg közül több mint egyet érint)
- gyakori (100 beteg közül 1-10 beteget érint)
- nem gyakori (1000 beteg közül 1-10 beteget érint)
- ritka (10 000 beteg közül 1-10 beteget érint)
- nagyon ritka (10 000 beteg közül kevesebb mint egyet érint)
- nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
- Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
nagyon ritka: trombocitopénia (a vérlemezkék számának alacsony értéke)
- Immunrendszeri betegségek és tünetek:
ritka: allergiás reakciók, némely esetben súlyos (igen ritka)
- Pszichiátriai kórképek:
gyakori: aluszékonyság
nem gyakori: nyugtalanság
ritka: agresszivitás, zavartság, depresszió, hallucináció, álmatlanság
nagyon ritka: tik (ismétlődő, kóros, hirtelen izomműködés)
- Idegrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: szédülés, fejfájás
nem gyakori: paresztézia (kóros bőrérzékelés)
ritka: görcsök, mozgászavarok
nagyon ritka: ájulás, remegés, ízérzékelési zavar
- Szembetegségek és szemészeti tünetek:
nagyon ritka: alkalmazkodóképesség zavara, homályos látás, okulogíria (a szemek akaratlan körkörös mozgása)
- Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
ritka: tahikardia (túlságosan gyors szívverés)
- Légzőrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: torokgyulladás, nátha
- Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: szájszárazság, hányinger, hasmenés
nem gyakori: hasi fájdalom
- Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
ritka: kóros májműködés
- A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
nem gyakori: viszketés, bőrkiütés
ritka: csalánkiütés
nagyon ritka: duzzadás, fix gyógyszerkiütés
- Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
nagyon ritka: kóros vizeletürítés
- Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
nem gyakori: aszténia (rendkívül nagymértékű fáradtság), rossz közérzet
ritka: ödéma (vizenyő)
- A test egészét érintő zavarok:
gyakori: fáradtság
- Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
ritka: testsúlynövekedés
Ha a fenti mellékhatások valamelyikét észleli, kérjük, értesítse kezelőorvosát.
Túlérzékenységi reakció első jelére hagyja abba a Parlazin alkalmazását!
Ezután kezelőorvosa megállapítja majd a tünetek súlyosságát, és dönt arról, milyen további intézkedések szükségesek.
Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.
5. HOGYAN KELL A PARLAZIN 10 MG FILMTABLETTÁT TÁROLNI?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Legfeljebb 25 °C-on, az eredeti csomagolásban tárolandó.
A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne szedje a Parlazin 10 mg filmtablettát. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Ne szedje a Parlazin 10 mg filmtablettát, ha a bomlás látható jeleit észleli.
A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy a szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg! Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mit tartalmaz a Parlazin 10 mg filmtabletta
- A készítmény hatóanyaga: 10 mg cetirizin-dihidroklorid (megfelel 8,42 mg cetirizinnek) filmtablettánként.
- Egyéb összetevők: Mag: vízmentes kolloid szilícium-dioxid, magnézium-sztearát, mikrokristályos cellulóz, laktóz-monohidrát (11,5 mg). Bevonat: "Opadry Y-1-7000 White" (hipromellóz, titán-dioxid E171, makrogol 400), Ariavit Sunset Yellow E110.
Milyen a készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás
Küllem: Sárgabarack színű, hosszúkás, mindkét oldalukon enyhén domború felületű, metszett élű, szagtalan filmtabletták, egyik oldalon mélynyomású, stilizált "E" és "511" jelöléssel, a másikon bemetszéssel. Törési felületük fehér színű. A tabletta egyenlő adagokra osztható.
Csomagolás: 30 db filmtabletta átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Forrás: Betegtájékoztató

Módosítás: (2013. január 19. szombat, 19:52)

 

1. Milyen típusú gyógyszer a CetiGEN FILMTABLETTA És milyen betegségek esetén alkalmazható?
A Cetigen filmtabletta hatóanyaga a cetirizin-dihidroklorid.
A Cetigen az úgynevezett antihisztaminok csoportjába tartozó gyógyszer és allergiás tünetek kezelésére alkalmazzák.
Az allergiás betegségek tünetei az allergiás reakció során felszabaduló különböző anyagok (mediátorok) hatására alakulnak ki. Az allergiás reakciók egyik legfontosabb mediátora a hisztamin. A cetirizin a hisztamin hatását gátolja, ezáltal enyhíti az allergiás folyamat során felszabaduló hisztamin által okozott tüneteket: a viszketést, bőrpírt, duzzanatot és orrfolyást.
Felnőttek valamint 6 éves és afeletti gyermekek alábbi tüneteinek kezelésére javasolt:
- Évszakhoz kötött (szezonális), illetve az egész éven át tartó allergiás nátha orr- és szemtüneteinek enyhítésére.
- Krónikus csalánkiütés (krónikus idiopátiás urtikária) enyhítésére.
- A szem allergiás kötőhártya-gyulladásának kezelésére.
- Pollen (virágpor) okozta asztma megelőzésére és tüneteinek kezelésére.
2. Tudnivalók a Cetigen FILMTABLETTA szedése előtt
Ne szedje a Cetigen filmtabletát:
- ha allergiás (túlérzékeny) a cetirizinre vagy a Cetigen egyéb összetevőjére,
- ha allergiás (túlérzékeny) a hidroxizinre vagy bármely piperazin-származékra,
- ha súlyos vesebetegségben szenved (10 ml/perc alatti kreatinin-klírensz értékkel járó, súlyos veseelégtelenség)
- terhesség vagy szoptatás időszakában,
- bizonyos ritkán előforduló, örökletes cukoranyagcsere-betegségek fennállása esetén a cetirizin tartalmú filmtabletta nem szedhető.
A Cetigen fokozott elővigyázatossággal alkalmazható
- ha májbetegségben, vagy enyhe-középsúlyos vesebetegségben szenved, kérje ki kezelőorvosa tanácsát; amennyiben szükséges, alacsonyabb adagot fog kapni. Az új dózist kezelőorvosa határozza meg.
- ha nyugtatókat szed,
- ha Ön epilepsziában szenved vagy görcsrohamok kialakulásának kockázata áll fenn Önnél, kérje ki kezelőorvosa tanácsát!
Tájékoztassa kezelőorvosát, ha a fenti betegségek valamelyikében szenved!
Egyes betegekben a Cetigen filmtabletta tartós alkalmazása a szájszárazság következtében megnövelheti a fogszuvasodás kialakulásának veszélyét. A fogszuvasodás kialakulása megfelelő szájhigiénével megelőzhető.
A kezelés ideje alatt szedett egyéb gyógyszerek
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.
A cetirizin fokozza a nyugtatók (központi idegrendszeri depresszánsok) hatásait. Ennek megfelelően nyugtatókkal történő egyidejű alkalmazásakor óvatosság javasolt.
A Cetigen szedését az allergiavizsgálatok előtt három nappal fel kell függeszteni.
A Cetigen egyidejű alkalmazása bizonyos ételekkel vagy italokkal
Alkohol (egy pohár bornak megfelelő, 0,5‰-es véralkoholszintnek megfelelő mennyiségben) és a szokásos dózisokban alkalmazott cetirizin között nem észleltek olyan kölcsönhatásokat, amelyek képesek észrevehető hatást kifejteni. Mindazonáltal - mint valamennyi antihisztamin esetében - ajánlatos az egyidejű alkoholfogyasztás kerülése.
Az étkezés nem befolyásolja a cetirizin felszívódásának mértékét, a felszívódás sebessége azonban csökken.
Terhesség és szoptatás
Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Terhesség ideje alatt a készítmény nem alkalmazható, mert nem állnak rendelkezésre megfelelő kontrollált humán vizsgálati adatok. A szer véletlenszerű alkalmazása terhes nő esetében valószínűleg nem gyakorol semmilyen káros hatást a magzatra, de a gyógyszer szedését abba kell hagyni.
A cetirizin bejut az anyatejbe, ezért a készítmény nem alkalmazható szoptatás időszakában.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Klinikai vizsgálatok nem bizonyították, hogy a Cetigen filmtabletta ajánlott adagban történő alkalmazása esetén csökkenne a figyelem, az éberség és a vezetési képesség.
Ha gépjárművet kíván vezetni, baleseti veszéllyel járó tevékenységet szándékozik végezni, vagy gépeket szeretne kezelni, az ajánlott adagot ne lépje túl! Pontosan meg kell figyelnie, hogy hogyan reagál a gyógyszerre.
Ha Ön arra érzékeny beteg, az alkohol vagy más központi idegrendszert gátló szer egyidejű alkalmazása tovább csökkentheti figyelmét és reakciókészségét.
Fontos információk a Cetigen egyes összetevőiről
A Cetigen filmtabletta tejcukrot (filmtablettánként 74,3 mg laktózt) tartalmaz. Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.
3. HOGYAN KELL SZEDNI A CETIGEN FILMTABLETTÁT?
A Cetigen filmtablettát mindig az orvos által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
A készítmény szokásos adagja:
Felnőtteknek és 12 évesnél idősebb serdülőknek:
Naponta egy filmtabletta (1×10 mg). Ha a gyógyszer bevételét követően álmosságot tapasztal, a gyógyszert este vegye be.
6 és 12 éves életkor közötti gyermekeknek:
Naponta egy filmtabletta (1×10 mg) vagy naponta kétszer fél filmtabletta (2×5 mg), reggel és este.
Időskorúaknak (65 év felett):
Egészséges idősek esetén nem szükséges módosítani az adagot.
Csökkent veseműködésű betegeknek:
A Cetigen filmtabletta alkalmazása nem javasolt súlyos veseelégtelenségben szenvedő betegek számára. Középsúlyos veseelégtelenség esetén a javasolt módosított adag naponta egyszer fél filmtabletta (1×5 mg).
A filmtablettát egy pohár folyadékkal ajánlott bevenni.
Ha a Cetigen alkalmazása során annak hatását túlzottan erősnek, vagy csekélynek érzi, forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez!
Ha az előírtnál több Cetigen filmtablettát vett be
Ha az előírtnál több Cetigen filmtablettát vett be, haladéktalanul forduljon kezelőorvosához vagy keresse fel a legközelebbi kórház sürgősségi osztályát!
Túladagolás esetén a megfigyelt nemkívánatos hatások az alábbiak voltak: zavartság, hasmenés, szédülés, fáradtság, fejfájás, rossz közérzet, pupillatágulat, viszketés, nyugtalanság, nyugtató hatás (szedáció), álmosság, letargia, szapora szívverés (tahikardia), remegés és vizeletpangás.
Ha elfelejtette bevenni a Cetigen filmtablettát
Ha elfelejtette bevenni a Cetigen filmtablettát, ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.
Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez!
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden gyógyszer, így a Cetigen filmtabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Az alábbi mellékhatásokat jelentették a forgalomba hozatalt követő tapasztalatok alapján. Az előfordulási gyakoriságok meghatározása a következő:
gyakori: 100 beteg közül több mint 1, de 10 közül legfeljebb 1 érintett,
nem gyakori: 1000 beteg közül több mint 1, de 100 közül legfeljebb 1 érintett,
ritka: 10 000 beteg közül több mint 1, de 1000 közül legfeljebb 1 érintett,
nagyon ritka: 10 000 beteg közül kevesebb, mint 1 érintett.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: trombocitopénia (a vérlemezkék számának alacsony értéke)
A test egészét érintő zavarok:
Gyakori: fáradtság
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Ritka: tahikardia (túlságosan gyors szívverés)
Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nagyon ritka: alkalmazkodóképesség zavara, homályos látás, okulogíria (a szemek akaratlan körkörös mozgása)
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: szájszárazság, hányinger, hasmenés
Nem gyakori: hasi fájdalom
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nem gyakori: aszténia (rendkívül nagymértékű fáradtság), rossz közérzet
Ritka: ödéma (vizenyő)
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: allergiás reakciók, némely esetben súlyos (igen ritka)
Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
Ritka: kóros májműködés
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
Ritka: testsúlynövekedés
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: szédülés, fejfájás
Nem gyakori: paresztézia (kóros bőrérzékelés)
Ritka: görcsök, mozgászavarok
Nagyon ritka: ájulás, remegés, ízérzékelési zavar
Pszichiátriai kórképek:
Gyakori: aluszékonyság
Nem gyakori: nyugtalanság
Ritka: agresszivitás, zavartság, depresszió, hallucináció, álmatlanság
Nagyon ritka: tik
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: kóros vizeletürítés
Légzőrendszeri, mellkasi és mediasztinális betegségek és tünetek:
Gyakori: torokgyulladás, nátha
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: viszketés, bőrkiütés
Ritka: csalánkiütés
Nagyon ritka: duzzadás, fix gyógyszerkiütés
Ha a fenti mellékhatások valamelyikét észleli, kérjük, értesítse kezelőorvosát. Egy túlérzékenységi reakció első jelére hagyja abba a Cetigen alkalmazását!
Ezután kezelőorvosa megállapítja majd a tünetek súlyosságát, és dönt arról, milyen további intézkedések szükségesek.
Ha úgy gondolja, hogy olyan mellékhatás lépett fel Önnél, amely nem szerepel a betegtájékoztatóban, kérjük, tájékoztassa erről kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
5. HOGYAN KELL A CETIGEN FILMTABLETTÁT TÁROLNI?
Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
A gyógyszer gyermektől elzárva tartandó!
A dobozon és a buborékcsomagoláson feltüntetett lejárati idő (Felh.:) után ne szedje a Cetigen filmtablettát. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mit tartalmaz a Cetigen filmtabletta?
- A készítmény hatóanyaga: 10 mg cetirizin-dihidroklorid filmtablettánként.
- Egyéb összetevők:
tablettamag: laktóz-monohidrát, hidegen duzzadó kukoricakeményítő, povidon K29/32 és magnézium-sztearát.
filmbevonat: titán-dioxid (E171), hipromellóz (E464), makrogol 400, talkum.
Milyen a Cetigen készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Fehér, kapszula alakú, filmbevonatú tabletta, egyik oldalán törővonallal és mélynyomású "CZ" ill. "10" jelöléssel, a másik oldalán "G" jelöléssel. Törési felülete fehér színű.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.
3×10 db filmbevonatú tabletta zöld, átlátszó PVC/PVDC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Forrás: Betegtájékoztató

Módosítás: (2013. január 19. szombat, 19:52)

 
További cikkeink...