1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A PARLAZIN 10 MG FILMTABLETTA ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?
A Parlazin hatóanyaga a cetirizin-dihidroklorid.
A Parlazin egy allergia elleni gyógyszer.
A Parlazin felnőttek, valamint 6 éves és 6 év feletti életkorú gyermekek alábbi tüneteinek kezelésére javasolt:
- szezonális és egész éven át tartó allergiás nátha orr- és szemtüneteinek enyhítésére,
- krónikus csalánkiütés (krónikus idiopátiás urtikária) enyhítésére.
2. TUDNIVALÓK A PARLAZIN 10 MG FILMTABLETTA ALKALMAZÁSA ELŐTT
Ne alkalmazza a Parlazin 10 mg filmtablettát
- ha allergiás (túlérzékeny) a cetirizinre, hidroxizinre vagy piperazin-származékokra (más gyógyszerek igen hasonló hatóanyagaira) vagy a Parlazin 10 mg filmtabletta egyéb összetevőjére;
- ha nagyon súlyos vesebetegsége van (10 ml/perc alatti kreatinin-klírensz értékkel járó súlyos veseelégtelenség);
- ritkán előforduló örökletes anyagcsere-betegségben (galaktóz-intolerancia, Lapp-laktázhiány, vagy glükóz-galaktóz felszívódászavar) a készítmény laktóz-tartalma.
A Parlazin 10 mg filmtabletta fokozott elővigyázatossággal alkalmazható
- ha Ön veseelégtelenségben szenved, kérje ki kezelőorvosa tanácsát; amennyiben szükséges, alacsonyabb adagot fog kapni. A dózist kezelőorvosa határozza meg.
- ha Ön epilepsziában szenved, vagy görcsrohamok kialakulásának kockázata áll fenn Önnél, kérje ki kezelőorvosa tanácsát.
- Allergológiai bőrtesztek elvégzése előtt legalább 3 nappal abba kell hagyni a készítmény alkalmazását (más antihisztaminhoz hasonlóan) a tévesen negatív eredmény elkerülése végett.
A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.
A cetirizin tulajdonságainak köszönhetően nem várhatók kölcsönhatások más gyógyszerekkel.
A Parlazin 10 mg filmtabletta egyidejű bevétele bizonyos ételekkel vagy italokkal
Az étkezés nem befolyásolja észrevehetően a cetirizin felszívódását.
Alkohol (egy pohár bornak megfelelő, 0,5-es véralkoholszintnek megfelelő mennyiségben) és a szokásos dózisokban alkalmazott cetirizin között nem észleltek olyan kölcsönhatásokat, amelyek képesek észrevehető hatást kifejteni. Mindazonáltal - mint valamennyi antihisztamin esetében -, ajánlatos az egyidejű alkoholfogyasztás kerülése.
Terhesség és szoptatás
Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével!
Mint minden más gyógyszer, a Parlazin alkalmazása is kerülendő terhességben. A szer véletlenszerű alkalmazása terhes nő esetében valószínűleg nem gyakorol semmilyen káros hatást a magzatra. Mindazonáltal a gyógyszer alkalmazását abba kell hagyni.
Ne alkalmazza a Parlazint szoptatás ideje alatt, mivel a cetirizin bejut az anyatejbe.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Klinikai vizsgálatok nem bizonyították, hogy a cetirizin ajánlott dózisban történő alkalmazása után csökkenne a figyelem, az éberség és a vezetési képességek.
Ha gépjárművet kíván vezetni, baleseti veszéllyel járó tevékenységet szándékozik végezni vagy gépeket szeretne kezelni, az ajánlott dózist ne lépje túl! Pontosan meg kell figyelnie, hogy hogyan reagál a gyógyszerre.
Ha Ön arra érzékeny beteg, az alkohol vagy más, központi idegrendszeri gátló hatású szer egyidejű alkalmazása tovább csökkentheti figyelmét és reakciókészségét.
Fontos információk a Parlazin 10 mg filmtabletta egyes összetevőiről
A Parlazin 10 mg filmtabletta készítmény laktózt tartalmaz. Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette önt, hogy ön vagy gyermeke bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.
3. HOGYAN KELL SZEDNI A PARLAZIN 10 MG FILMTABLETTÁT?
A Parlazint mindig az orvos által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
Hogyan és mikor alkalmazza a Parlazint?
Kövesse ezeket az előírásokat, hacsak kezelőorvosa nem adott Önnek ettől eltérő utasítást arról, hogyan alkalmazza a Parlazint.
Kérjük, kövesse ezeket az utasításokat, különben a Parlazin hatása esetleg nem lesz teljes.
A tablettákat egy pohár folyadékkal kell lenyelni.
Felnőttek és 12 éves kor feletti serdülők:
10 mg - 1 tabletta - naponta egyszer.
Alkalmazása gyermekeknél
6 és 12 éves kor közötti gyermekek:
5 mg - fél tabletta - naponta kétszer.
Közepesen súlyos vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek:
Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek ajánlott dózisa naponta egyszer 5 mg.
Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek ajánlott dózisa kétnaponta egyszer 5 mg.
Ha úgy érzi, hogy a Parlazin hatása túl gyenge vagy túlságosan erős, kérjük, forduljon kezelőorvosához.
A kezelés időtartama:
A kezelés időtartama függ az Ön panaszainak típusától, fennállásának időtartamától és lefolyásától, és azt kezelőorvosa határozza meg.
Ha az előírtnál több Parlazin 10 mg filmtablettát vett be
Keresse fel kezelőorvosát, ha úgy gondolja, hogy az előírtnál több Parlazint vett be.
Kezelőorvosa ezután dönteni fog arról, szükség van-e egyáltalán, és ha igen, milyen kezelésre.
Túladagolás esetén az alábbi mellékhatások léphetnek fel fokozott mértékben. A megfigyelt nemkívánatos hatások az alábbiak voltak: zavartság, hasmenés, szédülés, fáradtság, fejfájás, rossz közérzet, pupillatágulat, viszketés, nyugtalanság, nyugtató hatás, aluszékonyság, kábultság, kórosan gyors szívverés, remegés és vizeletretenció (akaratlagos vizeletürítés képességének hiánya).
Ha elfelejtette bevenni a Parlazin 10 mg filmtablettát
Igyekezzen bevenni mielőbb a kimaradt adagot. Ha már a következő adag bevétele esedékes, ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására, mert ezzel már nem pótolja a kiesett mennyiséget, viszont a túladagolás veszélyének teszi ki magát.
Ha idő előtt abbahagyja a Parlazin 10 mg filmtabletta szedését
A továbbiakban szükséges terápiát haladéktalanul beszélje meg kezelőorvosával!
Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden gyógyszer, így a Parlazin 10 mg filmtabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Az alább felsorolt lehetséges mellékhatások gyakoriságának meghatározása a következő:
- nagyon gyakori (10 beteg közül több mint egyet érint)
- gyakori (100 beteg közül 1-10 beteget érint)
- nem gyakori (1000 beteg közül 1-10 beteget érint)
- ritka (10 000 beteg közül 1-10 beteget érint)
- nagyon ritka (10 000 beteg közül kevesebb mint egyet érint)
- nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
- Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
nagyon ritka: trombocitopénia (a vérlemezkék számának alacsony értéke)
- Immunrendszeri betegségek és tünetek:
ritka: allergiás reakciók, némely esetben súlyos (igen ritka)
- Pszichiátriai kórképek:
gyakori: aluszékonyság
nem gyakori: nyugtalanság
ritka: agresszivitás, zavartság, depresszió, hallucináció, álmatlanság
nagyon ritka: tik (ismétlődő, kóros, hirtelen izomműködés)
- Idegrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: szédülés, fejfájás
nem gyakori: paresztézia (kóros bőrérzékelés)
ritka: görcsök, mozgászavarok
nagyon ritka: ájulás, remegés, ízérzékelési zavar
- Szembetegségek és szemészeti tünetek:
nagyon ritka: alkalmazkodóképesség zavara, homályos látás, okulogíria (a szemek akaratlan körkörös mozgása)
- Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
ritka: tahikardia (túlságosan gyors szívverés)
- Légzőrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: torokgyulladás, nátha
- Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: szájszárazság, hányinger, hasmenés
nem gyakori: hasi fájdalom
- Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
ritka: kóros májműködés
- A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
nem gyakori: viszketés, bőrkiütés
ritka: csalánkiütés
nagyon ritka: duzzadás, fix gyógyszerkiütés
- Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
nagyon ritka: kóros vizeletürítés
- Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
nem gyakori: aszténia (rendkívül nagymértékű fáradtság), rossz közérzet
ritka: ödéma (vizenyő)
- A test egészét érintő zavarok:
gyakori: fáradtság
- Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
ritka: testsúlynövekedés
Ha a fenti mellékhatások valamelyikét észleli, kérjük, értesítse kezelőorvosát.
Túlérzékenységi reakció első jelére hagyja abba a Parlazin alkalmazását!
Ezután kezelőorvosa megállapítja majd a tünetek súlyosságát, és dönt arról, milyen további intézkedések szükségesek.
Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.
5. HOGYAN KELL A PARLAZIN 10 MG FILMTABLETTÁT TÁROLNI?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Legfeljebb 25 °C-on, az eredeti csomagolásban tárolandó.
A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne szedje a Parlazin 10 mg filmtablettát. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Ne szedje a Parlazin 10 mg filmtablettát, ha a bomlás látható jeleit észleli.
A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy a szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg! Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mit tartalmaz a Parlazin 10 mg filmtabletta
- A készítmény hatóanyaga: 10 mg cetirizin-dihidroklorid (megfelel 8,42 mg cetirizinnek) filmtablettánként.
- Egyéb összetevők: Mag: vízmentes kolloid szilícium-dioxid, magnézium-sztearát, mikrokristályos cellulóz, laktóz-monohidrát (11,5 mg). Bevonat: "Opadry Y-1-7000 White" (hipromellóz, titán-dioxid E171, makrogol 400), Ariavit Sunset Yellow E110.
Milyen a készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás
Küllem: Sárgabarack színű, hosszúkás, mindkét oldalukon enyhén domború felületű, metszett élű, szagtalan filmtabletták, egyik oldalon mélynyomású, stilizált "E" és "511" jelöléssel, a másikon bemetszéssel. Törési felületük fehér színű. A tabletta egyenlő adagokra osztható.
Csomagolás: 30 db filmtabletta átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Forrás: Betegtájékoztató

Módosítás: (2013. január 19. szombat, 19:52)